Zimowa Majsternia 2017!

Data dodania: 02 styczeń 2017

Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne. A już na pewno nie z Zimową Majsternią i Warsztatami Kultury. W programie między innymi ludowa prognoza pogody, szalone stemplowanie, pisanie gęsim piórem czy wyprawa do studia radiowego. 

Program Zimowej Majsterni 2017

Ptasie wesele
Zajęcia będą okazją do zapoznania się z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi – polskimi ptakami. Poznamy ich wygląd, zwyczaje, dowiemy się jakie odgłosy wydają. Przypomnimy także łączące się z nimi wierzenia ludowe oraz folklor muzyczny tworzony przez poprzednie pokolenia. W części plastycznej zajęć przygotujemy maski, które posłużą do przedstawienia historii ptasiego wesela (na podstawie pieśni tradycyjnej z Lubelszczyzny).
Prowadzenie: Agata Turczyn,
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie
Kiedy: 17 stycznia 2017, godz. 11:00-13:00
Wiek uczestnika: dzieci od 7-9 lat
Dowiedź się więcej >>>

Prognoza pogody
Dzięki codziennej prognozie pogody wiemy czy przed wyjściem z domu trzeba pamiętać o parasolce czy o ciepłym szaliku i rękawiczkach. A skąd wiedzieli to nasi prapradziadkowie i praprababcie? Przecież kiedyś nie było internetu, telewizji ani nawet radia! Podczas Zimowej Majsterni zapoznamy się z ludowymi wierzeniami meteorologicznymi Lubelszczyzny i porównamy je z dzisiejszymi sposobami prognozowania pogody. Będzie to okazja do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i zestawienia dawnej wiedzy ludowej z odkryciami współczesnej nauki. Spróbujemy też w oparciu o dawne wierzenia meteorologiczne przygotować własny serwis prognozy pogody.
Prowadzenie: Agata Turczyn
Gdzie: pracownia przy Bernardyńskiej 11
Kiedy: 17 stycznia 2017, godz. 14:00-16:00
Wiek uczestnika: dzieci od 10-12 lat
Dowiedź się więcej >>>

Jasiek – haftowany sen
Moda na wzory ludowe wciąż trwa. Odkrywamy na nowo ich bogactwo i szukamy inspiracji do współczesnego zastosowania. Takim motywem jest ludowy haft – piękna, ale czasochłonna technika ozdabiania tkanin. Aby zapoznać się z bogactwem haftowanych wzorów lubelskich, przyśpieszymy ten proces imitując misterny układ nitek za pomocą prostej techniki stemplowania. Elementy haftów, głównie z kobiecych strojów biłgorajskich, złożymy samodzielnie w swój projekt i odciśniemy na białych poszewkach (jaśkach). Kółka, drabinki, koseczki, ząbki, gwiazdki, ślimacznice będą nocą haftować Wasze sny, a może zainspirują Was do haftowania igłą i nitką.
Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie
Kiedy: 18 stycznia 2017, godz. 15:00-17:30 
Wiek uczestnika: dzieci od 7-9 lat
Dowiedź się więcej >>>

Zagraj w filc 
Filcowanie to technika włókiennicza znana od pradawnych czasów. Oprócz dywanów, koców, odzieży, butów, czy jurt – domów nomadów, w Azji z wełny tworzono też przenośne gry, np. mongolskie szachy. Zapoznając się z techniką filcowania na mokro i sucho stworzymy grę w kółko i krzyżyk wg własnego projektu i w wybranej kolorystyce. Nasze sprawne ręce ufilcują kuleczki, dredziki, a przy pomocy specjalnej igły wykonamy planszę. Będziemy pracować z użyciem naturalnego surowca, jakim jest wełna owcza. Po pracy czekają nas emocjonujące rozgrywki. Dla chętnych możliwe jest zrobienie kolczyków, breloczka czy piłki.
Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie
Kiedy: 19 stycznia 2017, godz. 11:00-13:30 
Wiek uczestnika: dzieci od 10-12 lat
Dowiedź się więcej >>>

Warsztat  kaligrafii
Czy w dobie smartfonów i tabletów warto ładnie pisać odręcznie? Podczas Zimowej Majsterni poznamy krótką historię i znaczenie kaligrafii. Dowiemy się również jak zbudowany jest warsztat dawnego kaligrafa. W części praktycznej spróbujemy użyć pióra gęsiego, stalówki, obsadki, atramentu i tuszu, napisać alfabet i całe zdanie. Na zakończenie spróbujemy wykorzystać nowe umiejętności do zaprojektowania zakładki do książki.
Prowadzenie: Renata Horbaczewska
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie
Kiedy: 
20 stycznia 2017, godz. 10:30-13:00 dla dzieci 7-9 lat
20 stycznia 2017, godz. 13:30-16:00 dla dzieci 10-12 lat
Dowiedź się więcej >>>

Teatr domowy – zrób to sam
Proces powstawania małych spektakli zaczniemy od snucia wspólnej historii. Ta narracja będzie podstawą dla scenariusza, który zamkniemy w magicznym pudełku teatru kamishibai. Jeśli macie ochotę skonstruować i stworzyć teatr, a potem zabrać go do domu, przybywajcie!
Prowadzenie: Agata Łukaszewicz
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie
Kiedy: 
24 stycznia 2017, godz. 11:00-13:00 – dla dzieci 7-9 lat
24 stycznia 2017, godz. 13:30-15:30 dla dzieci 10-12 lat
Dowiedź się więcej >>>

Słuchowisko 
Poznaj świat dźwiękowych opowieści, w których mieszkają najwspanialsze postaci. Możesz tam spotkać ulubionych bohaterów, dzielnych rycerzy, roboty z przyszłości, tańczące zwierzęta a nawet przenieść samego siebie w świat fantazji! Dowiedz się, czym jest słuchowisko i zrób je wspólnie z nami!
Prowadzenie: Alina Bąk
Gdzie: pracownia przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie oraz wycieczka do Radia Lublin
Kiedy: 25-27 stycznia 2017 (warsztat trzydniowy), godz. 11:00-14:00
Wiek uczestnika: dzieci od 7-12 lat
Dowiedź się więcej >>>

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Zapisy:
zgłoszenia drogą telefoniczną pod numerem: 815330818 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 16:30).

Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl

designed by know-line.pl