18- 21.04.2012
Złote Mrówkojady
Kinoteatr Projekt zaprasza
25 marca zakończył się nabór filmów na festiwal. Serdecznie dziękujemy Wam za docenienie naszego festiwalu i przysłanie waszych prac. W tym roku niewątpliwie został pobity rekord, jeśli chodzi o ilość zgłoszeń. To dla nas powód do dumy. Festiwal staje się coraz bardziej międzynarodowy, obok polskich autorów odnotowaliśmy liczniejszy niż w poprzednich latach udział autorów "ze świata". Wśród nich zauważamy także większy udział kobiet reżyserów, co nas szczególnie cieszy.
Do konkursów dostało się 12 filmów amatorskich z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Australii i Indii oraz 22 filmy studentów i absolwentów szkół filmowych z Polski, Hiszpanii i Niemiec, Włoch i Izraela. Wśród nich otrzymaliśmy film który zdobył nominację do Oskara w kategorii film krótkometrażowy.
PROGRAM POKAZÓW 2012
18.04.2012 (ŚRODA):
18.00-19.15
KONKURS FILMÓW AMATORSKICH BLOK 1
Ubierz mnie, reż. Małgorzata Goliszewska 16′
Dzieciak, reż. Bartek Tryzna 9′
Sztuka narzekania, reż. Karolina Łuczak 15′
Rosyjski romans, reż. Urszula Pieregończuk 16′
Priceless, reż. Sunit Sinha, Bhavpreet Singh, Subramanyam Suraj (Indie) 7′
Rosa Alba, reż. Beniamin Szwed 8′
Love on the airwaves, reż. Steven Hindes (Australia) 5′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 76′
19.25-20.35
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 1
Sonda o kobietach, reż. Mateusz Głowacki 30′
Decapoda Shock, reż. Javier Chillon (Hiszpania) 9′
Glasgow, reż. Piotr Subbotko 30′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 69′
20.40-21.40
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 2
Dicen (They say), reż. Alaunda Ruiz de Azua (Hiszpania) 19′
3 dni wolności , reż. Łukasz Borowski 27′
La calma, reż. David Gonzàles (Hiszpania) 12′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 58′
19.04.2012 (CZWARTEK):
18.00-19.10
KONKURS FILMÓW AMATORSKICH BLOK 2
Trust, reż. Dave Lojek (Niemcy) 6′
Nocna wizyta, reż. Piotr Chrzan 24′
The second awakening of blindness, reż. Mauricio Franco (Hiszpania) 11′
Taki typ ptactwa, reż. Małgorzata Goliszewska 12′
List, reż. Jakub Janz 13′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 66′
19.20-20.45
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 3
Kiedy ranne wstają zorze, reż. Mateusz Głowacki 30′
Nauka jazdy, reż. Emi Mazurkiewicz 13′
Playground, reż. Elad Primo (Izrael) 9′
Noc życia, reż. Antoni Królikowski 31′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 83′
20.50-21.50
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 4
Chcę wstąpić do policji, reż. Agnieszka Mania 29′
Pollicino, reż. Cristiano Anania (Włochy) 8′
La Ultima Secuencia, reż. Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania) 23′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 60′
20.04.2012 (PIĄTEK):
18.00-19.30
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 5
Pokój, reż. Sławomir Shuty, Maciej Bochniak 29′
Paparazzi, reż. Piotr Bernaś 33′
Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk 27′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 89′
19.40-20.50
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 6
Póki wilk syty, reż. Olga Kałagate 19′
Podróż z bagażem podręcznym, reż. Arek Biedrzycki 30′
Raju, reż. Max Zähle (Niemcy) 24′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 73′
21.00-21.55
KONKURS FILMÓW STUDENCKICH BLOK 7
Odwyk, reż. Krzysztof Jankowski 23′
Skrzydła, reż. Krzysztof Szafraniec 8′
Ludzie Normalni, reż. Piotr Złotorowicz 24′
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: 55′
Jurorami naszego festiwalu w tym roku będą: Tomasz Rakowski, Bartosz Żurawiecki, i Michał J. Zabłocki. Poniżej zamieszczamy ich krótka biografię:
Bartosz Żurawiecki – polski dziennikarz, znany krytyk filmowy,felietonista, pisarz i dramaturg, kulturoznawca ze specjalizacją filmową i teatralną na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jeden założycieli Kampanii Przeciw Homofobii. Zastępca redaktora naczelnego Poznańskiego Przeglądu Teatralnego, pisał dla Gazety Wyborczej, od 2000roku jest stałym współpracownikiem miesięcznika Film. Publikował m.in. : Przekroju, miesięczniku Charaktery, Tygodniku Powszechnym, Dialogu,Teatrze, Kinie, Odrze, Didaskaliach, Aktiviście, Ha!arcie. Jest stałym felietonistą serwisów filmowych portali Onet i Wirtualnej Polski.Oba spotkania w Sali Konferencyjnej (305) w TV.
Michał J. Zabłocki – f ilmowiec, pracujący w wielu zawodach i specjalnościach związanych z kinematografią od 1972 r. głównie jako kierownik produkcji i producent wykonawczy kilkudziesięciu filmów fabularnych, także: operator, scenarzysta, publicysta prasy branżowej (Film, Film&TV Kamera, FilmPRO), autor i wydawca kilkudziesięciu książek o tematyce filmowej, wykładowca uniwersytecki, ekspert, autor unikalnych pracowań (m.in. ang.-polskiego słownika terminów filmowych), oraz w przeszłości dyrektor WFF Wrocław, prezes APF, prezes Studia Filmowego Montevideo, Dyr. Programowy IF „Silesia-Film”, obecnie freelancer. Po raz czwarty będzie jurorem w konkursach Złotych Mrówkojadów.
Tomasz Rakowski – doktor filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były wykładowca tejże uczelni oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza. Pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za czasów Jerzego Buzka oraz w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. W latach 2002-2006 r. szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Lublina, w latach 2006-2009 r. Dyrektor lubelskiego oddziału TVP. Na stanowisko powrócił w 2010r.
Złote mrówkojady to nie tylko filmy. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące:
Wernisaż wystawy plakatów Jacka rudzkiego pt. "Rudzki – plakat filmowy" Środa 18. 04. godz. 17.00, Hall TV, ul. Raabego 2
Projektant graficzny i ilustrator. Aktualnie pracujący i mieszkający w Londynie. Ukończył licencjat z wyróżnieniem Dziekana Wydziału Artystycznego w Pracowni Mediów Cyfrowych prof. Mazurka na Lubelskim UMCS’ie. Obecnie studiuje w Szkole Komunikacji Wizualnejna Londyńskim Kingston University. Od trzech lat pracuje jako freelancer. Jego prace publikowane były w wielu miejscach między innymi Design Museum w Londynie czy angielskiej i polskiej edycji magazynu Computer Arts. Od ponad trzech lat prowadzi dziennik projektanta o nazwie Śmietnik w UK, w którym dzień po dniu dokumentuje swoje dokonania. "Projektuję zgodnie z zasadą KISS (keep it simple stupid). Takie podejście znakomicie sprawdza się w tworzeniu plakatów. Kładę szczególny nacisk na informację. Staram się przemycać do swoich prac dawkę humoru, metafory, czegoś co wciągnie widza i zachęci do zatrzymania się na chwilę."
Występ Grupy Teatralnej „Odskocznia” pt. ,,Mrówkę Zjadł – impro Odskocznia”
Środa 18. 04. godz. 22.00, Klub festiwalowy Czarna Owca
Odskocznia to zespół ludzi o bardzo różnym bagażu doświadczeń (zarówno tych teatralnych jak i życiowych), których łączy wspólna pasja jaką jest scena. Określają się jako grupa teatralna, ale nie ma wśród nich zawodowych aktorów, ani krzykliwego reżysera, rzucającego w aktorów scenariuszem. Działają dzięki otwartości i zaangażowaniu, fachowo zwie się to współpracą. Odnaleźli ukojenie i wolność w kanadyjskiej odmianie improwizacji scenicznej, którą bombardują regularnie widownie dając jej możliwość pokierowania swoim własnym występem.
Spotkanie autorskie z Bartoszem Żurawieckim.
Piątek, 20.04, godz. 15.00 – 17.00.
Gratka dla dziennikarzy, kulturo- i filmoznawców, krytyków, wszystkich ych, którzy filmy nie tylko oglądają, ale też o nich piszą.
Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TV.
Wykład Michała Zabłockiego – "Co wolno a czego nie wolno cytować w filmie, w świetle najnowszych interpretacji przepisów prawa autorskiego."
Sobota 21.04, godz. 14.00 – 16.00
Dla wszystkich fanów kina, filmowców, którzy chcą o filmie wiedzieć więcej. Jedyna okazja by poza murami szkoły filmowej posłuchać wybitnego praktyka.
Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TV.
Sobota 21 04. godz. 18.00 Studio TVP Lublin
Gala wręczenia nagród Festiwalu.
Galę poprowadzi Józef Szopiński.
Podczas Gali oprócz nazwisk zwycięzców festiwalu poznamy filmową historię dwóch mrówkojadów które wybrały się na lubelski festiwal z krótkimi skeczami kabaretowymi wystąpi kabaret Świerszczychrząszcz.
Sobota 21.04, godz. 23.00, Klub festiwalowy Czarna Owca
Występ grupy Helatone Trio.
Helatone Trio to improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa – perkusista Contemporary Noise Sextet, Kamil Pater – gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz) oraz Tomek Gadecki – trójmiejski saksofonista. Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.