Znamy kulturalne pomysły w dzielnicach

Data dodania: 27 marzec 2024
Znamy kulturalne pomysły w dzielnicach

Blisko 300 tys. zł trafi do dzielnic Lublina z przeznaczeniem na realizację kulturalnych pomysłów mieszkanek i mieszkańców. W rozstrzygniętych właśnie konkursach w ramach programów Dzielnice Kultury i Młodzież Inspiruje Dzielnice dofinansowanie otrzyma 57 inicjatyw.

– W ramach tegorocznej edycji działania będą realizowane w instytucjach kultury, placówkach oświatowych, domach pomocy społecznej oraz miejscach przestrzeni publicznej. Działania kulturalne w dzielnicach to wspaniały sposób na scalanie lokalnych społeczności, ale także łączenie mieszkanek i mieszkańców różnych części miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Program „Dzielnice Kultury” skierowany jest do osób powyżej 30. roku życia mieszkających w Lublinie, natomiast program „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” powstał z myślą o młodzieży w wieku od 10 do 30 lat mieszkającej, uczącej się lub studiującej w Lublinie. Na realizację projektu można było otrzymać nawet 6 tys. zł. Ostatecznie, w ramach programu „Dzielnice Kultury” do realizacji rekomendowanych jest 25 projektów na kwotę ponad 132 tys. zł, natomiast w ramach „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” do realizacji wskazano 32 projekty na kwotę ponad 158 tys. zł. Dofinansowanie w ramach obu naborów otrzymało łącznie 57 projektów na kwotę 290 690 zł. Działania w dzielnicach rozpoczną się 1 kwietnia i mają się zakończyć do 30 listopada br.

W ramach tegorocznej edycji programu odbędą się m.in.: międzypokoleniowe spotkania, plenerowe warsztaty i gry, spotkania poetyckie, sportowe, kinowe czy kulinarne, nagrania autorskich piosenek wraz z teledyskami, zajęcia fotograficzne, psychospołeczne, teatralne czy warsztaty multimedialne zwieńczone wystawą. Oba konkursy były okazją do włączenia się w starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i realizacji pomysłów, które wpisują się w hasło Re:union.

„Dzielnice Kultury” to zainicjowany w 2013 roku wieloletni, interdyscyplinarny program, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego 27 dzielnic Lublina. Jego geneza sięga starań o tytuł ESK 2016 i koncepcji wpisanej do ówczesnej aplikacji konkursowej Lublina pod nazwą „Europejskie Dzielnice Kultury”. „Dzielnice Kultury” dają możliwość powszechnego uczestnictwa w kulturze zarówno w charakterze twórcy, jak i odbiorcy. Projekty będące częścią programu są tworzone i realizowane przez mieszkańców dla mieszkańców. W 2022 roku, w związku z przygotowaniami Lublina do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży formuła „Dzielnic Kultury” została rozwinięta o program „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Szczegółowe wyniki naboru znajdują się na stronach internetowych Operatorów programu, którymi są: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” oraz Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja.

 

designed by know-line.pl