Zwolnij! Ogólnopolska akcja promująca ideę Wolnej Sztuki

Data dodania: 20 kwiecień 2017

22.04 (sobota), godz. 12.00-13.00, wstęp wolny
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki, Lublin

Według badań goście muzeów i galerii statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak, między innymi, dlatego, że czujemy się zobowiązani do obejrzenia wszystkich dzieł, które znajdują się w salach ekspozycyjnych. Lekarstwem na mało aktywne, szybkie i kompulsywne zwiedzanie jest ruch wolnej, a raczej powolnej sztuki (slow art). Stąd wziął się pomysł na Dzień Wolnej Sztuki, który odbywa się raz w roku. To już siódma edycja wydarzenia.

W sobotę, 22 kwietnia, o godz. 12.00 uczestniczące w akcji muzea i galerie na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki, motywując do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi o sens danego dzieła sztuki. Instytucje będą zachęcać do obejrzenia w ciągu tej godziny jedynie pięciu wybranych obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie, po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum/galerii, nie trzeba oglądać wszystkiego. Chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy, oglądając daną pracę.

Włączając się w ogólnopolską akcję, Galeria Labirynt zaprasza na wystawę Gesty. – W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez nas obiektom i oglądaj je powoli – podpowiada instrukcja dla zwiedzających. – Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią. Do twojej dyspozycji jest bezpłatny, drukowany przewodnik z zadaniami. Rozwiąż je, przyglądając się wnikliwie prezentowanym dziełom. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Prace do POWOLNEGO oglądania:
Włodzimierz Pawlak, Partytura do baletu Sokrates
Maria Pinińska-Bereś, Prężenie firan
He Chengyao, Testimony
Józef Robakowski, praca z cyklu Sztuka to potęga
Jan Świdziński, Naturalne – nienaturalne

designed by know-line.pl